
Hogyan válasszunk brikettet?
Egyre több hírt hallunk arról, hogy egy lakóépület fenntartása évről évre nagyobb terhet ró a családokra, hiszen az energia árak folyamatosan emelkedő tendenciát mutatnak.
Van azonban megoldás arra, hogy a fűtési költségeket optimalizáljuk, olyan anyagokat használjunk fel otthonunk melegen tartására, hogy hatékonyan, pénztárcakímélően és környezettudatosan oldjuk meg annak fűtését.
Erre kiváló lehetőség, ha otthonunk fűtésére fa(bio)brikettet használunk és egyre többen választják is ezt a fűtőanyagot.
Mi a biobrikett?
A biobrikett egy nagyon korszerű, hatékony, környezetbarát tüzelőanyag, amely használatával a hagyományos gázos megoldásokhoz képest megtakarítás érhető el a fűtési költségek tekintetében. Fűtőértékre vetítve a tüzifa árával vetekszik, használata viszont lényegesen egyszerűbb és kényelmesebb.
Használata közben egyszerre érvényesíthetőek
- a költségkímélő, hatékony megoldások,
- a környezetvédelem érdekei,
- a természetes anyagok iránt érzett vonzódás
- és a kényelmi szempontok.
Miért jelent megtakarítást a fűtési költségen, ha biobrikettet használunk otthonunk fűtéséhez? Mennyire hatékony egy ilyen fűtés?
A fabrikett fűtőértéke nagy, közel duplája a friss tűzifáénak és – tekintettel arra, hogy száraz anyagból állítják elő – jobb hatásfokkal is ég . Nem vásárolunk meg vele közel 50 % vizet, mint például a tűzifa esetében. A biobrikett fűtőértéke magas, 17 MJ/kg körüli, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2 kg biobrikett 1 m3 gáznak felel meg. A jelenlegi árak alapján gáz helyett biobrikettet használva 40% körüli fűtési költség megtakarítás is elérhető!
Egyre több helyen és egyre több brikettel találkozhatunk különböző értékesítési pontokon. Azonban nem mindegy milyen brikettet használunk. Fontos és lényeges szempontokat kell mérlegelnünk a választáskor. Melyek ezek?
A biobrikett viszonylag új termék a hazai piacon és ugyanúgy, mint számos más termék esetén gyártónként és típusonként más-más minőséggel találkozhatunk. Egyaránt kapható kerek, szögletes, lyukas és tömör brikett. Jóllehet ezek mindegyikének magas a fűtőértéke, égési jellemzőjükben és a visszamaradó hamu tekintetében komoly eltérést mutatnak.
Amennyiben az a célunk, hogy a brikett hosszú égési idővel rendelkezzen, célszerű mennél tömörebbet választani. A tömörségről a brikett felszínének repedezettsége sokat elárul: mennél repedezettebb a brikett, annál rövidebb ideig fog égni. A hamu mennyisége a felhasznált alapanyagtól függ. A fabrikettek hamutartalma igen alacsony, 1-2 % körüli, míg például szalmából (vagy egyéb lágyszárú anyagból) készült brikett esetén hamuban szinte ugyanazt a térfogatot kapjuk vissza, mint az eredeti brikettünk.
Sajnos egyre többször tapasztaljuk, milyen hátrányt jelent az, hogy nincs jelenleg szabályozva Magyarországon, hogy mit lehet brikettnek nevezni. Ez gyakran ahhoz vezet, hogy minőségileg és teljesítményben egyaránt kifogásolható termékek kerülnek a piacra, amelyekkel kapcsolatban a felhasználóknak negatív tapasztalata marad és nem a konkrét terméket, hanem a brikettet, mint kategóriát ítélhetik el és csalódhatnak benne. Rontva ezzel sajnos azon termékek image-t is, amelyek magas színvonalat képviselnek.
Hogyan fűtsünk brikettel?
Egy jó (megfelelően tömör) brikettet nehéz begyújtani, ezért érdemes speciálisan erre a célra ajánlott begyújtóst vagy vékonyra hasogatott fát használni. Ha megfelelő levegőt kap, a brikett kevés parázsról is begyullad. FONTOS, hogy tűzifához képest a szokásos mennyiség felénél többet ne tegyünk egyszerre a tűztérbe, mert túlzott hőnek tehetjük ki a tüzelőberendezésünket!
Általános tévhit, hogy brikett esetén az égési levegőt erősen fojtsuk le. Mint minden tüzelőanyagnak, a brikettnek is szüksége van égési levegőre, ellenkező esetben nem tudja leadni a hőenergiát, viszont füstölni fog. Puffertartállyal rendelkező rendszereknél kimondottan jó, ha a brikettünk nagyobb lánggal ég, hiszen itt nem a hosszú égési idő a legfőbb szempont, hanem az optimális energialeadás és tárolás. Régebbi – jellemzően vegyestüzelésű – kazánok esetén érdemes a huzatot csökkenteni. Ezek az eredetileg szénre tervezett berendezések a brikettnek túlzottan sok levegőt adnak, így nagy hőleadás mellett, de hamar vége lehet a tüzünknek. Ilyenkor kell a fojtás, de ez nem azt jelenti, hogy a huzatot teljesen le kell venni. Érdemes mindenkinek kitapasztalni, hogy melyik a legjobb beállítás, egy régi kazánnal is el lehet érni egyenletes hőleadást és hosszú égési időt. Ugyanezek igazak kályhák és kandallók esetén is. Egy megfelelően tömör fabrikett könnyen tud közepes lángon égve 2-3 órán keresztül fűteni.
Ezek szerint elég 1-1 brikettet betenni a kazánba és az órákig fog égni?
A hosszú égési időt könnyen el tudjuk érni. Azonban figyelembe kell venni, hogy megfelelő fűtéshez megfelelő mennyiségű energiát kell bevinni a rendszerbe. Egy darab brikett fél köbméter gáznak felel meg. Ha ezt 2-3 órán keresztül égetjük el, attól még nem lesz meleg a házban. Egy hagyományos szigetelésű ~100 m2-es ház napi fűtési igénye egy hideg téli napon könnyen lehet napi 20 m3 gáz. Ha ezt brikettel szeretnék kiváltani, az 40 kg tüzelőanyagot jelent (friss tüzifából 80 kg-ot). Ez mennyiségre soknak tűnhet, de árban jóval kedvezőbb, mint gázzal fűteni. Ha nincs puffertartályunk csak egy hagyományos kazánunk, egyszerre betehetünk 3-5 db brikettet is a tűztérbe. Megfelelő beállítással órákig fog szép teljesítménnyel fűteni és leégést követően az újonnan behelyezett brikettek parázsról könnyen begyulladnak. Nem érdemes a tűzteret „kitömni”, mert nem lesz megfelelő a légellátás, a rosszul elégő anyag sok hamut hagyhat hátra, ami a rostély nyílásait eltömi ezzel tovább rontva a tüzelésünk hatékonyságát.
Az általunk gyártott WOOD O2 fabrikett
Milyen előnyei vannak ezen kívül a brikettnek?
Fűtőértéke közel a duplája a hagyományos tűzifáénak, így feleannyi mennyiséget kell beszerezni. A hasogatott fához képest szabályosabb alakjának köszönhetően negyedakkora helyen tárolható. Kiszerelése 10 kg-os csomagokban történik, így egyszerűen és tisztán vihető be a házba. Egy korszerű, magas minőségi színvonalú, kényelmesen használható és környezetbarát termék.
Megfelelő használata esetén a hamuképződés igen alacsony, mely ráadásul akár növényi tápanyagként is hasznosítható.
Kik és hogyan tudják használni a biorikettet?
Magánszemélyeknek, cégeknek, intézményeknek egyaránt ajánljuk. Használható bármilyen fa, szén vagy vegyes tüzelésű kazánban, kandallóban, cserépkályhában. Minden olyan tüzelőberendezésben, ahol fa vagy szén elégethető.
Hol és milyen módon juthatunk ehhez a fűtőanyaghoz?
Lakossági vevőink 10 kg-os kiszerelésben vagy ömlesztett változatban vásárolhatják meg termékeinket. Raklapos tétel vásárlása esetén kedvezményt biztosítunk (egy raklapon 960 kg brikett van). Amennyiben vevőink igénylik, házhozszállítást is tudunk vállalni.